Biomasa – paliwo przyszłości

Posted by PHU Stefanidis, ul. Lotnicza 80, Wrocław on13.12.2017

Stefanidis - Najważniejsze informacje o produktach...

Zapotrzebowanie na energię stale rośnie. Ma to związek z rozwijającą się gospodarką, postępem oraz naszymi własnymi potrzebami. Coraz częściej rezygnujemy jednocześnie ze starych rozwiązań, które są z nami obecne od wielu lat. Zamiast nich decydujemy się wybrać często bardziej atrakcyjne i nowoczesne rozwiązanie. Jak pokazuje praktyka wielu osób i firm nowe metody to korzyści zarówno finansowe oraz zdrowotne. Odnawialne źródła energii stają się tym samym istotną siłą, która napędza współczesny postęp i rozwój.

Szukając nowoczesnych rozwiązań na problemy energetyczne natrafimy między innymi na możliwości oferowane przez biomasę. Chcąc zapewnić sobie zróżnicowane źródła energii warto z niej skorzystać. Dotyczy to nie tylko odbiorców indywidualnych jak również większych grup osób. W efekcie można ją spożytkować do wytwarzania energii cieplnej idealnej do ogrzewania budynków i pomieszczeń. Na ten cel wykorzystuje się nowoczesne kotły bądź buduje bloki energetyczne na biomasę bądź biogazownie. Istotną zaletą tego źródła energii jest różnorodność stanów/postaci, w jakich można ją znaleźć. W przypadku bezpośredniego spalania biomasy najlepiej nadaje się drewno pod różną postacią: słomy, ziarna, odpadów produkcji zwierzęcej oraz pellet i rośliny energetyczne. W przypadku paliw ciekłych wykorzystuje się biodiesel, biooleje oraz alkohole. Z kolei na paliwa gazowe wykorzystuje się między innymi: biogaz rolniczy oraz drzewny, wysypiskowy i powstały w wyniku fermentacji. Daje to dodatkowe możliwości w jej zastosowaniu. Wystarczy zazwyczaj tylko dostosować system ogrzewania do konkretnych potrzeb i samego surowca.

Dużą popularność ma biomasa w stanie stałym, co wynika głównie z łatwości przechowywania, transporcie i bezpieczeństwie. Te właściwości i walory pozytywnie klasyfikują biomasę jako źródło opału. W ostatnim czasie pellet stał się szczególnie ceniony wśród konsumentów stając się częścią oferty firmy Stefanidis. Pellet produkowany jest zazwyczaj z odpadów drzewnych poddanych w prasie odpowiedniemu do istniejących potrzeb zagęszczeniu. Co ważne wszystko to odbywa się bez substancji klejącej. To dodatkowo przemawia za jej ekologicznym charakterze i braku emisji szkodliwych substancji. Warto zauważyć, że biomasa zaliczana jest do odnawialnych źródeł energii, na które stale rośnie zapotrzebowanie. Tym samym pozyskiwana jest z wielu źródeł. W naszym kraju występują bardzo sprzyjające warunki do tego by uprawiać na potrzeby biomasy rośliny szybko rosnące. Swego czasu zapowiadano bardzo szybki rozwój tej gałęzi rozwoju. Być może nie osiągnięto aż tak daleko idącego rozwoju jak zakładano jednak i tak wyniki są bardzo zadowalające. Jest tak tym bardziej, że słyszy się niekiedy o problemach w dostawie paliw. Najczęściej dotyczy to słomy, co ma miejsce nie tylko w naszym kraju. Takie problemy można zauważyć również poza naszymi granicami. Zainteresowanie biomasą jako źródła ciepła stale rośnie tym bardziej, że w wielu przypadkach dają naprawdę dużą swobodę oraz możliwości wykorzystania – zastosowania. Parametry oferowane przez biomasę osiągają bardzo zadowalające wyniki szczególnie, jeżeli chodzi o ogrzewanie. Więzej zobacz na stronie Stefanidis.pl

Coraz częściej zauważa się konieczność zmiany podejścia do wykorzystywanych źródeł energii, szczególnie tych zapewniających ciepło. Najczęściej wykorzystuje się węgiel, który rzadko jest wyższej jakości bądź spala się dodatkowo śmieci. W przypadku tych ostatnich można zauważyć szczególnie niekorzystne efekty. Z tego też powodu rosnące w wielu miastach zanieczyszczenie powietrza skutkuje wprowadzaniem ustaw mających na celu przeciwdziałać smogowi. Wykorzystanie możliwości w postaci biomasy jest tu znacznie bardziej korzystne. Jest tak tym bardziej w sytuacji, kiedy wykorzystamy odpowiedniej jakości piec i instalację zamontowaną w obiekcie. Potencjał tego źródła jest ogromny i stale się rozwija tak samo jak poprawiana jest jakość wykorzystywanych urządzeń.